Як жити довго та щасливо? Довголіття існує
On 27.06.2019 | 0 Comments

Ми не можемо знати напевне в чому секрет старіння та довголіття – безліч теорій пропонують свої відповіді. Однак наука повниться результатами досліджень літніх людей і може запропонувати свої висновки. Щасливе довголіття існує. Природні резерви людини здатні активувати відставання біологічного віку від календарного та знизити темпи старіння. Так, людина здатна сама свідомо керувати процесом старіння.

Найсильніший тонізуючий вплив справляють емоції, отримані від інтелектуальної роботи

Доказом можуть слугувати різноманітні програми, розроблені західними науковцями, на меті яких — активізація духовних сил літніх людей, пробудження в них бажання дізнаватися про нове, стимуляція уяви, цікавості. Всі ці особливості пов’язані з діяльністю правої півкулі. Рухові вправи, танці, ігри, вправи на уяву використовуються як прийоми активізації цієї діяльності. Збільшення кількості позитивних вражень – головний напрям регуляції.

Слухання музики, щоденні прогулянки, приємне читання, інтерес до природних явищ – все це джерела підвищення тонусу мозку, а отже, працездатності та настрою. У мозку при цьому виділяються ендорфіни, що справляють такий же сильний вплив, як деякі синтезовані хімічні речовини. Однак рівень потреби в тій або іншій кількості вражень у кожної людини є індивідуальним.

Еліксир молодості — у почутті любові

Якщо говорити про емоції, то серед позитивних слід виділити почуття любові — еліксир молодості. І поки людина любить: дітей, батьків, друзів, тих, хто її оточує, — вона живе. Це запорука щасливого життя та довголіття. Крім того, для старих людей важливо відчувати «зворотній потік почуттів» – любов, повагу оточуючих, особливо близьких та рідних.

Харчування, сон, свіже повітря

Звичайно ж, не менш важливе раціональне харчування, здоровий сон, а ще — енергія від природи. Праця і свіже повітря сприяють довголіттю. Хоча має значення, наскільки життя на лоні природи відповідає запитам людини: якщо вона все життя жила у місті, то переїзд у село може призвести до негативного ефекту. Зафіксовані факти того, що на довголіття також позитивно впливають гірські умови. Деякі фізіологи пояснюють гірське довголіття зменшенням вмісту кисню в повітрі, окислювальні процеси відбуваються повільніше, тому сповільнюється і старіння.

Міцна родина

Більшість довгожителів, згідно з переписом 2001 року, проживають у західних областях України. На це впливає, перш за все, сільський побут, міцні сімейні традиції, підтримка між поколіннями, що є важливим чинником збереження життя для літніх людей. Рецептом свого довголіття вони вважають велику сім’ю. А для людини дуже важливий психологічний комфорт, підтримка і розуміння родичів.

Лікарі єдині в думці, що спорт корисний для літніх людей

В Абхазії на тисячу осіб припадає в десятки разів більша кількість довгожителів, ніж в інших регіонах. Найперший рецепт їхнього довголіття — активний рух, адже вони постійно ходять. Лікарі єдині в думці, що спорт корисний для літніх людей. Шотландські вчені своїм дослідженням про вплив регулярних занять спортом на когнітивні здібності людей похилого віку охопили 700 учасників, старших 70 років, які займалися фізичними вправами регулярно, і за їх здоров’ям протягом трьох років вели спостереження. З’ясувалося, що у осіб, які дотримувалися регулярності виконання фізичних вправ, мозок краще захищений від вікових змін, ніж у тих, хто займався зрідка.

Таким чином, фізичні вправи є одним із важливих способів, що підтримує здоров’я мозку. Також було досліджено, що фізична активність 70-річних і старших за віком людей сприяє збереженню цілісності білої речовини і обсягу сірої речовини їх мозку, підтвердженням чому було сканування. Отже, якщо людина бажає підтримувати здоровим мозок, їй слід більше рухатися. Навіть якщо це виражається декількома хвилинами щоденної пішої ходьби — мозок одержує підтримку в збереженні свого здоров’я.

Життя в гармонії з собою

Насправді щастя літньої людини не відрізняється від щастя людини будь-якого іншого віку. «Якщо не можеш змінити те, що відбувається, потрібно змінити своє ставлення до цього». Похилий вік – вік втрати: молодості, здоров’я, краси, друзів, можливостей. До цього треба ставитися філософськи, вміти це приймати. Літні люди доглядають за онуками, читають, шукають творчі заняття, починають писати вірші, малювати картини, збираються в спеціалізованих центрах, займаються фізкультурою, вивчають щось нове. Якщо людина – особистість, вона у будь-якому віці шукає шляхи для самореалізації. У старості можна жити щасливо, але для цього потрібні дух, душевна сила.

Розділена радість подвійна, а розділене горе — вдвічі менше.

Волонтерство у цьому віці особливо важливе. Наприклад, привернути своїх одноліток — літніх людей до активної життєвої позиції, навчити допомагати іншим. По-перше, таким чином можна відчути свою потрібність: волонтерів чекають, їх люблять; по-друге, за своє життя людина накопичує велику кількість знань, умінь, якими діляться зі своїми однолітками. Волонтери, коли вони про когось піклуються, відчувають себе щасливими. Можна надавати юридичну, медичну, психологічну підтримку людям похилого віку, доглядати за хворими пенсіонерами на дому, створювати бібліотеки, пункти обміну речей, групи здоров’я, проводити творчі зустрічі з митцями та науковцями, займатися творчістю тощо. І це надає сил і натхнення для продовження життя.

Важливо! За даними ВООЗ, ознаки депресії мають 40% осіб похилого віку, що звертаються за медичною допомогою

Боротьба з депресією. Україна займає перше місце серед країн СНД та одинадцяте в світі за кількістю випадків депресії серед літніх людей. Депресія у людини похилого віку – це важка психологічна травма, думки про помилки в минулому, докори сумління, тривога, почуття безвиході, непотрібності і самотності, пригніченість, недобрі передчуття, усвідомлення втрачених можливостей тощо. Різні форми депресії послаблюють життєву енергію, змінюють апетит і сон, знижують концентрацію уваги і пам’ять. На тлі депресії найчастіше виникають захворювання, перебіг наявних хвороб погіршується. Найважливішим для активного довголіття є позитивний погляд на життя, люди похилого віку повинні дарувати його всім і отримувати його від інших, що найкраще збалансує всі нервові і фізіологічні процеси. Сміх дає сили. Тому старій людині важливо радіти будь-якому успіху, якщо не своєму, то дітей та онуків.

Соціально затребувані люди живуть довше

Навчання. Змушуючи мозок активно працювати, людина не тільки зберігає голову світлою, але й одночасно активізує діяльність серця, системи кровообігу і обмін речовин. Найважливішою умовою оздоровлення є духовне вдосконалення. Тому геронтологи рекомендують літнім людям розгадувати кросворди, більше читати, вивчати іноземні мови. Відомо, що вищий рейтинг довголіття серед представників творчих професій, зокрема, у керівників оркестрів, диригентів, священнослужителів. Тому ті професії, які дозволяють людині відчувати свою потрібність, сприяють її довголіттю. Вчитися ніколи не пізно!

Часто дорослі зберігають когнітивну активність навіть після досягнення 70-річного віку. Важливим чинником, що протистоїть інволюції літньої людини, є творча діяльність. Хоч існує думка, що більшість творчих досягнень у мистецтві, науці припадають на ранні етапи життя, однак чимало фактів свідчать про високу продуктивність на цьому поприщі і в період старості. Наприклад, після 70-ти років успішно працювали французький природознавець Жан-Батіст Ламарк, італійський природознавець Галілео Галілей, німецький філософ Іммануїл Кант. Російський і український психолог, фізіолог Іван Павлов написав «Лекції про роботу великих півкуль головного мозку» у 77 років. Потужним творчим потенціалом у старості відзначались письменники Віктор-Марі Гюго, Джордж-Бернард Шоу, Лев Толстой, Іван Бунін. Ці та безліч інших прикладів свідчить про те, що щаслива, сповнена радістю, відкриттями, соціальною затребуваністю суспільством, старість – існує і вона прекрасна.

 

Написать ответ